reklama

Pokúšanie vedy

Inšpirované Menom ruže od Eca, Možnosťou ostrova od Houllebecqa a rozhovormi s Romanom a Mišom v Banskej Štiavnici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Nie je žiadne demarkačné kritérium. Veda nám neposkytuje istotu. Aby mohli vedci povedať, že je niečo vedecké, zverujú kauzalitu do rúk filozofov. Mne sa vidí filozofia položená najmä na estetických a etických kritériách (inak povedané, viera v múdrosť je viera v etiku a viera v estetiku). Povedať "toto je vedecké", preto nemá bohvieakú silu. Argumentum ad auctoritatem bez auctoritas? Diskurz, ktorý je dnes veľmi dôležitý sa preto raz môže stať počítaním anjelov na špičke ihly. A ja verím, že sa tak aj stane. Neistota, spôsobená filozofickým základom vedy, je podľa mňa prvou príčinou, prečo bude dochádzať k heréze z vedeckého diskurzu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

William z Baskervillu ( hlavná postava románu) hovorí o dvoch pohľadoch na heréziu stredovekého človeka smerom OD rímsko-katolíckej cirkvi. Prvý je pohľadom Torquemadu. Heretici, voľakedy cnostní kresťania, podľahli diablovmu pokúšaniu a odklonili sa od Matky Cirkvi, dopustili sa herézie. Druhý pohľad (Williama) vraví o tom, že ak sa kresťanstvo rozširovalo veľmi rýchlo, na masu ľudí, obsahovalo heréziu už vo svojom zárodku. Šírenie evanjelia, príkaz Krista, v sebe obsahuje šírenie Slova. Slovo je objektom interpretácie. Ľudia ho interpretujú. Cez rôzne sklíčka. Bohatí ju čítajú inak ako chudobní, panny inak ako prostitútky a muži inak ako ženy. Napokon, koľko siekt najdeme priamo v Kristovom okolí (Deus qualem Paulus creavit Dei negatio) či neskoršej histórií (prenasledovanie siekt - "mšiha kdaba", každý ho vidí všade). Dôvody, pre ktoré sa ľudia pripájajú k istému diskurzu, či už obriezkou srdca, úst, penisu, sú rozmanité a môžeme si ich len domýšľať. Nietzsche, tak ako Houllebecq prízvukujú, že človek je predovšetkým telom (!). Veda je vierou blízkej budúcnosti. Napriek tomu sa jej podlomia kolená pod rovnakými bremenami ako všetkým ostatným kratochvíľam, ktoré raz boli vnímané TAK TAK vážne. A toto je druhý dôvod, pre ktorý dôjde k heréze vedy. A Rortyho neviere k obrode evangelikálov v USA sa budeme môcť len Foucaultovsky pousmiať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V budúcnosti si preto nejaký Daniel 23 456 bude môcť zopakovať vetu Adsa z Melku: Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.

P. S. Bombastické a nie až tak originálne tézy...ale mne sa páčia. Som zvedavý na vaše.

Jakub Jošt

Jakub Jošt

Bloger 
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor sa spolupodieľa na Central-European Economics Watch Zoznam autorových rubrík:  EkonómiaPolitikaAforizmizniPrávoKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu