Každý človek je egoista

Autor: Jakub Jošt | 12.6.2005 o 14:07 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  3337x

Dnes jeden článok, ktorý mi zrejme mnoho súhlasu neprinesie.Ale schválne sa skúste pozrieť ako motívy konania ľudí vidím ja a skúsiť sa do toho vcítiť.Článok ide zrejme proti 90 percentám predstáv ľudí na blogu o ich jednaní.A ešte niečo...voľakedy som s tým čo tu popíšem nesúhlasil ani ja.

 V tomto svete ľudia delia ľudí podľa rôznych kritérii.Podľa váhy, rasy, náboženstva... .Tí rozumnejší sa takýchto predstáv vzdali hodnotia-oceňujú-ľudí v zásade podľa toho či sú dobrí alebo zlí.

Dobrí ľudia sú takí, ktorí nemyslia len na seba a svoje jednanie prispôsobujú tak, aby nespôsobovali konflikty, prípadne ešte ako bonus niekomu aj pomáhajú.

Zlí ľudia sú negatívom tých dobrých.Ale je to naozaj tak?

JA si myslím, že KAŽDÝ človek, ktorý existuje v normálnom svete-je psychicky zdravý-je EGOISTA. Myslím, že prvoradým činiteľom pri ľudských rozhodnutiach je vždy JA, EGO, tá časť, ktorú spomínal aj Freud.

Ego ako naša individualita je motorom nášho konania, pričom ciele si určujeme sami. Matka Tereza pristupovala k tomuto svetu rovnako egoisticky ako trebárs Marilyn Manson, u nej však bola iná skupina cieľov. Stalo sa niečo čomu sa hovorí expanzia ega.

Ak doteraz sme mali radi len seba-myslím ľudský vývoj, pravek etc.-tak dnes to rozširujeme. Hitler miloval Braunovu a aj svoje vlčiaky.V slabej chvílke bol človek ako JA alebo TY.

Ak teda som rómsky aktivista nerobím túto prácu na nejaký cudzí príkaz. Robím ju lebo to JA CHCEM. Rovnako prispievanie na charitu. JA potrebujem mať pocit, že robím niečo správne a preto pomáham. JA potrebujem pocit nadradenosti a preto vraždím.

O anomáliach, ktoré svoje ego rozplynuli alebo ho nemali hovoriť nebudem-i keď mnoho ľudí zrejme pozná výrok: "Bože prečo si ma opustil."Hovorím o ľuďoch.

Preto ak rodičia deťom niečo zakazujú, nerobia to pre ich dobro.Deti, ich egá, by chceli niečo iné, ale rodičia CHCÚ svoje deti vidieť zdravé a šťastné.Je to ušľachtilé? Možno. Je to egoistické? Určite.

Byť egoistom nie je chyba, naopak, je to jediná forma ľudskej existencie. Čokoľvek čo človek CHCE ho robí človekom, či sú to peniaze alebo dobrý vývin vojny v Čečensku. Ak nechceme byť egoistami musíme hľadať iné formy existencie ako sú ľudia- o tom sa na blogu sem tam niečo objaví.

Náš výber medzi egoistom dobrocieľnym-známym aj pod názvom altruista-a egoistom zlocieľnym je motivovaný taktiež naším EGOM, ktoré z čírej vypočitavosti vyberá medzi "nerob iným to, čo nechceš, aby robili tebe" a "to čo chceš  si ber".

Ak chcete príklady takéhoto jednanie môžeme ísť do akejkoľvek oblasti ľudského pôsobenia.

Som nefajčiar, a napriek tomu, že mi tento podnik nepatrí, ťa zákonom donútim tu nefajčiť.

Zakazujem ti brať drogy, lebo tým ohrozuje seba (a MŇA).

Chcem, aby keď máš 50 miliónov na účte, si platil daň 40 percent, ale ty mne na MôJ majetok nesiahaj.

Mne sú blízke tieto príklady, ako človeku snažiacemu sa študovať liberálnu ekonómiu.Poznám aj iné, príliš osobné. Každý by si vedel vybrať.

Resume: Ľudia sú egoisti. Potrebujú nájsť spôsob, akým ich spoločnosť bude správne fungovať, aby eventuálne mohli postúpiť na vyššiu úroveň záujmu o poznanie.

JAkub

MOTTO DŇA: Egoista je taký človek, ktorý nemyslí na mňa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?